Tıp Alanında Yapay Zeka Yükseliyor

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, sağlık alanında da büyük gelişmelerin gerçekleşmesinde büyük rol oynuyor. Sağlık hizmetleri alanında sıkça kullanılmakta olan teknoloji, teşhis koymadan tedaviye, ilaç yapımından daha hızlı ve daha doğru veri alımına kadar pek çok konuda büyük kolaylıklar sağlıyor.

Tıpta kullanılmakta olan yeni teknolojilerden birisi de yapay zeka olarak karşımıza çıkıyor. Tıpta yapay zeka teknolojisi, sağlıkta büyük devrimlerin yaşanacağının habercisi olarak karşımıza çıkmakta. Henüz daha yeni bir teknoloji olarak nitelendirebileceğimiz yapay zeka, şimdiden çok büyük işlerin başarılmasında etkin bir şekilde rol oynamaktadır. Doktorların da alanda en büyük yardımcısı niteliğinde değerlendirebileceğimiz yapay zeka teknolojisinin, gelecekte daha yaygın bir biçimde kullanılması bekleniyor.

Sağlık Alanında Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka diğer bir adıyla Artificial Intelligence (AI) sağlık alanında veri analizlerinde yeni kullanılmaya başlanmış olan bir uygulamadır. Tıpta yapay zeka teknolojisi, algoritmalar, derin öğrenme, eşleştirme, sezgisel tarama ve bilişsel işlemler üzerinden çalışmaktadır. Eldeki verileri daha hızlı ve daha doğru bir şekilde analiz etme yeteneğine sahip olan yapay zeka teknolojileri, tıpta teşhis ve tedavi gibi konularda oldukça büyük fayda sağlamaktadır.

Sağlık alanında yapay zekanın bu kadar büyük gelişme göstermesinin nedenlerini aşağıdaki gibi saymak mümkündür:

 • Geliştirme çalışmaları ile veri toplama ve veri işleme sistemlerinin iyileştirilmesi
 • Gen veri tabanının büyümesi
 • Sağlık kayıtlarının elektronik ortama geçiş yapması
 • Makine ve robotlarda yapılan çalışmalarla insansı algı süreçlerinin geliştirilmesi

Özellikle geniş bir veri tabanının olması, yapay zekanın daha doğru bir şekilde çalışması açısından büyük önem taşımaktadır.

Tıpta yapay zeka teknolojisi, şu üç temel başlık altında etkinlik göstermektedir:

 • Veri toplama
 • Veriyi işleme ve analiz etme
 • Kullanacak kişiye en kaliteli sonucu iletme

Yapay zeka, bu işlemleri derin öğrenme ve algoritmalar sonucunda yapabilme gücüne sahiptir. Kendi içerisinde belli bir mantığa sahip olan bu teknoloji, isabetli tahminler yapabilme becerisine de sahiptir. Özellikle yapay zekanın yapacağı analiz ve tahminler, gerçek bir insanın yapabileceğinden daha hassastır. Bu nedenle bir hastalığı ve detayı gözden kaçırma riski daha düşüktür denebilir.

Sağlıkta Yapay Zeka Kullanımının Sağladığı Yararlar

Tıpta yapay zeka teknolojileri, sağlık alanında devrim niteliğinde gelişmelere yol açmaktadır. İlerleyen dönemlerde yapay zekanın sağlık alanında kullanımının daha da artması ve gelişen teknoloji ile daha büyük yeniliklerin yaşanacağı öngörülmektedir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Ortaçağ’ın Laneti: Veba

Tıpta yapay zeka teknolojileri kullanımının sağladığı yararlar ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Büyük bir veri tabanına sahip olması ve bu verileri hızlıca işleyebilmesi ile çok daha hızlı ve doğruluk payı yüksek tahminlerde bulunma
 • İsabetli tahminler sayesinde hızlı ve daha doğru tanı koyabilme
 • Kişilerde hastalık risklerini tespit edebilme
 • Kişiye özel teşhis ve tedavi seçenekleri sunması
 • Tüm teşhis ve tedavi sürecinde maliyetlerin çok büyük oranda düşmesi
 • İlaç geliştirme sürecinde etkin rol oynaması

İlerleyen süreçlerde tıpta yapay zeka teknolojisi ile ameliyatların da gerçekleşebileceği tahmin ediliyor. Yapılan bir çalışmada otonom bir robotun, domuz bağırsağını doktorlardan daha iyi bir şekilde dikebildiği ortaya konulmuştur.

Sunduğu bu avantajlar sayesinde hem doktorlar hem de hastalar tarafından yapay zeka oldukça çekici bir yerde durmaktadır. Yapay zekaların hızlı ve hata payı düşük bir şekilde ortaya koymuş oldukları tanılar, doktorların işinin kolaylaştırırken, hastalar da hızlı ve doğru bir tedavi sürecinden faydalanabildikleri için bu uygulamaları desteklemektedir. Diğer yandan maliyetleri düşürme açısından sağlık kurum ve kuruluşları açısından da oldukça cazip bir seçenek sunmaktadır.

Şimdiye kadar tıpta yapay zeka teknolojileri kullanılarak yapılan bazı çalışmalar ve başarı durumu aşağıdaki gibidir:

 • Radyoloji: Görüntüleme yöntemleri hastalık teşhislerinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu alanda etkili bir rol oynayan yapay zekanın, yapılan çalışmalarda uzmanlardan daha iyi tespit yapabildiği ortaya konmuştur.
 • Dermatoloji: Yapay zekanın yüz fotoğraflarından dahi cilt kanseri teşhisi yapabildiği gösterilmiştir. Yapılan bir çalışmada dermatologlar cilt kanserini %86 oranında tahmin edebilirken, yapay zeka (CNN) %95 oranında doğru tahminde bulunmuştur.
 • Göz: Görme kaybı ile ilgili hastalıklarda, kısa süre içinde çok daha fazla bir şekilde doğru tarama yapabildiği ortaya konmuştur.
 • Kanser: Meme kanseri tespitinden, uzman doktorlardan daha başarılı olurken, prostat kanseri ile ilgili bir çalışmada ise %100’e yakın daha duyarlı ve özgül sonuçlara ulaşmayı başarmıştır.

Bu konuyla ilgili çok sayıda çalışma devam etmektedir. İlerleyen süreçte, teknolojinin daha da gelişmesi ve araştırmaların sonucunda, tıpta yapay zeka teknolojileri kullanımının daha da artacağı ve yenilikler getireceği öngörülmektedir.

hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın