Fitness Nedir? Nasıl fitness yapılır?

Fitness Nedir?
Fit, sağlıklı görünen bir vücuda sahip olmak her insanın hayali. Bu hayali gerçekleştirmek için en temel ve en önemli konu ise düzenli, dengeli beslenmek. Fakat düzenli beslenmek sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yeterli değil. Beslenme düzeninin yanı sıra spor yapılmalı, antrenmanlar düzenli hâle getirilmelidir. Fitness antrenmanları, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapılan antrenmanlardır. Vücuttaki yağların yakımına katkı sağlayan Fitness, kasların sıkılaşmasına da olanak tanır. Peki Fitness nasıl yapılır?
Sağlıklı bir vücuda sahip olmayı dileyen birçok kişi önce Fitness yapmayı düşünür. Ancak çoğu kimse “Fitness ne işe yarar?” sorusunun cevabını tam olarak bilememektedir. Fitness, çoğu zaman vücut geliştirme antrenmanlarıyla karıştırılır. Vücut geliştirmede temel amaç, kas hacminin ve kütlesinin artırılması iken Fitness vücudun daha fit görünmesine imkân sağlar. Sağlıklı bir hayata sahip olmak ve vücudun formda kalmasını sağlamak için yapılan egzersizler olarak tanımlanan Fitness, vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur. Bu antrenmanlarda kasların hacim alması değil, sıkılaşması ön plana çıkar. Daha ince ve daha esnek bir vücuda sahip olmana olanak tanıyan Fitness antrenmanları, fiziksel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlığa da büyük faydalar sunar.
Kemik ve kas sistemini güçlendiren Fitness, düzenli olarak yapıldığında etkisini kısa sürede gösterir. Vücudun kalori yakmasına olanak tanıyan antrenmanlar kilo verme sürecini de hızlandırır. Birçok problemin çözümüne yardımcı olan Fitness, zihinsel ve ruhsal olarak da kendini geliştirebilmene imkân tanır.


Fitness Nasıl Yapılır?
Fitness programları kişiye özel olarak hazırlanır. Ancak bu programlar uzman kişilerce oluşturulmalıdır. Bir fizyoterapist veya spor eğitmeni tarafından hazırlanan Fitness antrenmanları hem aletlerle birlikte hem de aletsiz olarak yapılabilir. Bu antrenmanlar, dayanıklılığı ve kondisyonu artırmak için yapılan yüzme ve koşu gibi antrenmanlar ile pilates ve yoga gibi kas sıkılaşmasına katkı sunan antrenmanlarla birlikte yapılır. Yüzme ve koşu gibi kardiyo antrenmanları kan dolaşımını düzenler ve vücudun daha fazla kalori harcamasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu egzersizler yağ yakımını da hızlandırır ve hızlıca kilo vermene katkı sağlar. Pilates ve yoga gibi antrenmanlar ise bölgesel olarak kas gruplarının çalışmasına imkân tanır. Kasları geliştiren bu antrenmanlar, sıkı bir vücudun kapılarını aralar. Fitness antrenmanları ile vücuda esneklik kazandırılır. Vücudun daha fit görünmesi hedeflenir. Vücut yağlarının eritilmesi amaçlanan bu antrenmanlarda, terleme ile fazla suyun ve toksin maddelerin dışarı atılmasına da olanak tanınır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Demans Nedir? Belirtileri nelerdir?

“Ne kadar diyet yaparsanız yapın, eğer hareket etmiyorsanız karın bölgenizdeki yağlardan kurtulamazsınız. Diyet ve egzersizin yanı sıra, yağ yakıcı besinleri tüketmek de yağlarınızı eritecektir.”

hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın