Kediler Neden Ayağa Saldırır?

Kediler Neden Ayağa Saldırır?

Evcil hayvanlarımızın hepsinin birbirinden farklı, kendilerine özgü birer canlı olduğu bir gerçek. Yalnız bu gerçekle yaşamak bazen aynı evi paylaşan insanlar için sorun haline dönüşebiliyor. Yaşanan çeşitli sorunların başında en önemli problem, kedi sahiplerinin yaşadığı kedi ısırma problemi. Bilmeliyiz ki her canlının düşünme yeteneği olmasa bile içgüdüleri, hisleri ve şahsına münhasır psikolojik karakterleri mevcut. Üzerinde çok fazla araştırma yapılmasına rağmen bazı canlıların tavır ve davranışları kısmen çözümlenebilmiş durumda. Ancak kedilerin özellikleri baz alındığında onları analiz etmek ve karakteristik özelliklerini keşfetmek çok daha zor. Bu sebeple siz de sürekli kedim neden ayağımı ısırıyor diye sorguluyorsanız, gelin kedi saldırması neden olur inceleyelim.

Genellikle kedileri nankör diye nitelendirirler. Bunda haklılık payları olduğunu söyleyebiliriz. Bu tabiri minik tüylü dostlarımıza kullanma sebebimiz ise başlarına buyruk davranışları olan canlılar olmalarından kaynaklanıyor. Sokak kedilerini göz önünde bulundurarak bir örnek verelim. Sokak kedileri hem çok hareketli, hem de yemeklerini kendi çabalarıyla bulmak zorunda oldukları için atik canlılardır. Eğer sevimli dostunuzu sokaktan sahiplendiyseniz gözünüz aydın! Bu günden itibaren haylaz bir çocuğunuz oldu demektir.  Bilin ki yüksek enerjisi tüm evinize sirayet edecektir. Bir de sahiplendiğiniz dostunuz yavru bir kediyse işiniz daha da zor. Kedi ısırma problemi yavru kedilerde de baş gösteren bir sorun. Yavru kediler henüz kendilerini keşfetmediklerinden davranış edinmeelri için biraz zamana ihtiyaç var. Bu sebeple yavru kediler ayaklara neden saldırır diye düşünmeyin. Hareketli olan her şeyin dikkatlerini çekmesi bile bu davranışı sergilemelerine sebep olabilir. Sırf bu yüzden onunla oynamak ve ilgilenmek için siz de fazla enerji harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Kedilerin hareketli yaşamları ile ilgili tek istisnanın kısırlaştırılmış ve hazır mamaya alışarak miskinleşmiş olan kedilerde farklılık gösterdiğini belirtelim ancak bu bile her zaman söylediğimiz gibi olmaz. Bu dostlarımızın da çoğu zaman enerjilerini üzerlerinden atamadıklarını görüyoruz. Hal böyle olunca da kediniz, hiç ummadığınız anda sizi kedi saldırma problemi ile karşı karşıya getirebilir. Bu davranışı enerjisini atamayan kediler yaptığı gibi, fazla ilgiden sıkılan ve rahat bırakılmak isteyen kediler de yapabilmektedir. Kendi başlarına kalmayı çok seven ve biraz içlerinde bencillik barındıran bu dostlarımız, sürekli ilginin kendilerinde olmasından sıkıldıkları için size böyle cevap verebilirler. Tabi yazının başında bahsettiğimiz gibi kedi saldırması neden olur sorusuna bir diğer yanıt da yaşadıkları psikolojik travmalardır. Uzun süre evde yalnız kalan, ilgi isteyen, sakin ev yaşamına uyum sağlayamamış bir kediden de farklı bir davranış sergilemesini beklememiz doğru olmayacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Kokuların İnsan Üzerinde Etkisi

Siz evdeyken ve her şey yolunda diye düşündüğünüz bir anda kediniz ısrarla ayağınıza saldırmaya ve ısırmaya mı başladı? Hemen kedim neden ayağımı ısırıyor, bu durumda ne yapmalıyım diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Muhtemelen minik dostunuzun maması bitmiş ya da kumu temizlenecektir ve size bu davranışıyla uyarı mesajı vermeye çalışıyordur.  Mümkünse o an geldiğinde ayaklarınızı ondan koruyun! Ayaklarınıza saldırdığı an yapmanız gereken tek şey, aranızda bir kapı ya da başka bir engel koyarak algısını ayaklarınızdan uzaklaştırmak olmalı. Bu kedi ısırma problemi için alternatif bir çözüm olacaktır.

Kediler doğaları gereği çok dikkatli ve her sese kulak kabartan, her gördükleri farklı şeye aynı anda odaklanmaya çalışan sıra dışı canlılardır. Onun aynı hareketi bir daha tekrarlamasını istemiyorsanız, bazı yapmanız gerekenler olacak demektir.

 Diyelim ki tüm gün çalışıyorsunuz ve eve geldiğinizde kediniz bahsettiğimiz gerekçeler nedeniyle size bu davranışı sergilemeye başladı. Belli ki sizi özlemiş ve tüm gün evde sıkıldığı için, onu yalnız bırakmanızın intikamını ayaklarınızdan çıkarmak istiyor. Hemen onunla aranıza dikkatini o yöne çekecek bir şeyler koymanız lazım. Bu aranıza girecek bir nesne olabilir, başka odaya girerek kapıyı kapatıp davranışını tekrarlamaması için ona biraz zaman tanımak da olabilir. Ya da uzun saplı ve tüylü oyuncaklarla dikkatinizi başka yöne çekerek davranışı unutmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca siz yokken farklı noktalarda oyun oynayabileceği alanlar oluşturmanız da işinize yarayacak bir yöntemdir. Kedi saldırması neden olur sorusuna bir diğer alternatif çözüm önerimiz ise camdan dışarı bakmayı çok seven dostunuzun dikkatini çekmek için cam önüne kuşyemi koyarak gelen kuşlara odaklanmasını ve yaptığı olumsuz davranışlardan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın