Neden ilk 72 saat?

“İlk 72 saat” ifadesi genellikle bir afet, krizi veya önemli bir olay sonrasındaki ilk 72 saat için kullanılır.

Bu zaman dilimi, afet veya kriz yönetiminde çok önemlidir çünkü olayın ilk etkileri ve müdahaleler bu zaman diliminde belirgindir.

İlk 72 saat, afet sonrası hızlı ve etkili bir müdahale için kritik bir fırsattır. Acil durum ekibi, hayatta kalanları kurtarmak, yaralananları tedavi etmek ve olası ek afetlere karşı korunma tedbirlerini almak gibi öncelikli görevleri yerine getirmek zorundadır. Ayrıca, afet sonrası için gereken malzemelerin ve kaynakların yönetimi, evsiz kalanların barınması veya güvenli bir yere taşınması gibi konular da bu zaman diliminde çözümlenmelidir.

Bu nedenle, afet ve kriz yönetimi için “İlk 72 saat” çok önemlidir ve olası afetler için hazırlıklı olmak ve hızlı ve etkili bir müdahale yapmak için çok büyük bir fırsattır.

Bizler de son yaşanan deprem felaketi üzerine afet bilgilendirme plaftormumuzu “hiç bir kâr amacı gütmeden” kurmuş bulunmaktayız, amacımız başta deprem olmak üzere, ülkemizde etkisini göstermiş, gösterme ihtimali olan ve diğer tüm doğal afetlere karşı bilgilendirme ve bilinçlendirme platformu’muzu kurmuş bulunmaktayız.

İçeriğimizde son depremler, 4.0 ve üzeri depremler, ve #deprem tagi ile twitterda paylaşılmış tüm gönderileri görebileceğiniz, güncel bilgi içerikli makaleler ayrıca AHBAP derneği gönüllüleri tarafından oluşturulan Güvenli Bölgeler Haritası gibi bölümlerimiz bulunmakta. Bu bölümlerden anlık canlı bilgi alabilirsiniz. Her gün daha da geliştirdiğimiz platformumuz olan ilk72.com‘a sizleri de bekleriz.

hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Afganlı Kaçakların Saldırısına Uğrayan 15 Yaşındaki Çocuk Hayatını Kaybetti

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın