Astrofotoğrafçılığa Dair Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda ‘Astrofotoğrafçılık nedir?’ ve ‘Çekim yaparken nelere dikkat etmeliyiz?’ gibi sorulara yanıt arayacağız. Astrofotoğrafçılık gökyüzü, güneş sistemindeki gezegenlerin, yıldızların ve nebula gibi derin uzay fotoğrafları çeken fotoğrafçılık dalıdır. Bu fotoğrafçılık dalını kabaca 3’e ayırabiliriz; Geniş Açı, Güneş Sistemi ve Derin Uzay. Derin Uzay Fotoğrafçılığında teleskop gibi gelişmiş gözlem aletleri kullanılmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Hava Durumu
Kapalı ve olumsuz hava şartlarında çekim yapmak imkânsızdır. Havanın açık olduğu ve mümkünse Ay’ın olmadığı gecelerde çekim yapmanız size eşsiz manzaralar sunacaktır. Ay ışığı yıldız fotoğraflarını olumsuz etkilediği için çekime çıkmadan önce Ay takvimini kontrol etmeyi unutmayın.

Şehir Işıkları
Gökyüzü fotoğrafları çekerken şehir ışıkları fotoğrafları olumsuz etkiler. Güzel gökyüzü fotoğrafları çekebilmek için şehir ışıklarının yoğun olduğu bölgelerden mümkün olduğunca uzaklaşmamız gerekir. Bu sayede ışıklardan ötürü göremediğimiz yıldızları da görüp çekme fırsatı yakalarız.

Astrofotoğrafçılık
Astrofotoğrafçılığa Dair Bilinmesi Gerekenler 9

Fotoğraf Makinesi
Gökyüzü fotoğraflarını çekebilmek için teknik özellikleri iyi olan bir fotoğraf makineniz olmalıdır. Fotoğraf çekerken hızlı olmamız gerektiği için makinenizin ayarlarının nerelerde olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Bunun yanında fotoğraf makinelerinizde bazı işlevlerin olması da önemlidir. Gökyüzü fotoğrafı çekerken makinelerimizin uzun pozlama işlevini kullanırız.

Astrofotoğrafçılığa Dair Bilinmesi Gerekenler 10


Ayarlar
Makine ayarlarını şu şekilde sıralayabiliriz;
• Makinenin tüm ayarları manuele geçmelidir.
• Diyafram değeri en açık ve ya en açığın bir üstü olmalıdır.
• Enstantene değeri 30-60 ya da bulb moduna geçirilmelidir.
• İso değerleri bulunan koşullara göre 1600-6400 arasında olmalıdır.
• Otomatik odaklama kapalı olmalıdır. (AF kapalı)
• AF yardımcı ışığı kapalı olmalıdır.
• Uzun pozlama gürültü giderici kapalı olmalıdır.
• Ön izleme kapalı olmalıdır.
• Çekilen fotoğraf makinesinin ekranı kapalı olmalıdır.
• Herhangi bir ışık kaynağından korunmak amaçlı lense parasoley takılmalıdır.
• Sıralı çekimlerde iki fotoğraf arası 1 saniye boşluk bırakılmalı ve fotoğraftaki titreşimi önlemek için uzaktan kumanda, cep telefonu ya da makine intervalometresi ile otomatik çekim yapılmalıdır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  AKILLI TELEFONUNUZU ROBOTA DÖNÜŞTÜRECEK GELECEKOPENBOT
Astrofotoğrafçılığa Dair Bilinmesi Gerekenler 11

Lens
Lens konusunu açmak gerekirse fotoğraf makineleriyle birlikte verilen kit lenslerle (18-55mm, 15-45mm) verimli sonuçlar alabilirsiniz. Yıldız çekimleri için geniş açılı lensler (16mm ve 80mm arası) kullanılır. Derin uzay çekimleri için tele lensler (80mm ve üstü) kullanılmaktadır.

Yardımcı Ekipmanlar
Gökyüzü fotoğrafları çekerken fotoğraf makinemizin sabit olması gerekir. Tripod gökyüzü fotoğrafı çeken fotoğrafçılar için olmazsa olmaz yardımcı ekipmanlardan biridir.

Astrofotoğrafçılığa Dair Bilinmesi Gerekenler 12

Bunların yanında;
• Fotoğrafı çekmek için doğru yeri ve doğru zamanı seçmek önemlidir. Örnek vermek gerekirse Kuzey Yarım Küre’de Samanyolu’nun fotoğraflamak için en iyi zaman Mart ve Eylül ayları arasında, tercihen yeni ay gecelerinde gece yarısı ile sabah 05.00 arasında çekim yapılmalıdır.
• Çekim yaptığınız mevsime göre giyinilmelidir. Bulunduğunuz konuma göre sizleri sıcak tutan giysileri yanınıza alın.
• Yanınıza yedek piller ve bellek kartları, bir kafa lambası alın. Piller soğuk havada daha hızlı boşaldıkları için pilleri cebinizde taşımayı unutmayın.

Fotoğrafları çektikten sonra;
Fotoğrafları işlemek için photoshop, lightroom ve istifleme için de sequator gibi programları bilmeniz gerekir.

cevikmedya

ÇEVİK MEDYA https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

  1. uzaydaki yıldızları ve gezegenleri çok seviyorum 😀

  2. uzaydaki yıldızları ve çok seviyorum 😀

Bir Cevap Yazın