En Ölümcül Kanser Türleri

En Ölümcül Kanser Türleri

Kanser, dünyada üzerinde gün geçtikçe daha fazla sayıda insanda görülmektedir. Uzmanlar kanser için genetik sebeplerin yanı sıra çevresel faktörlerin de oldukça etkili olduğunu dile getirmekte. Kanser vakalarının bu kadar artmasının altında ise çevresel faktörler büyük yer tutmakta. Uzmanlara göre insanların daha fazla radyasyona maruz kalması, güneş ışığına fazla maruz kalma, tarımda ilaçlamada kullanılan kimyasallar, katkı maddeleri, sanayi sektöründen kaynaklı oluşan atıklar, yoğun plastik kullanımı, hava kirliliği ve daha pek çok nedenden dolayı kanser her geçen gün daha artmakta.

Günümüzde tıp alanında yaşanan gelişmeler, teknolojinin gelişmesi gibi olumlu durumlar sayesinde bazı kanser türleri erken dönemde keşfedilebiliyor. Tıptaki gelişmeler ışığında tedavi yöntemlerinde de büyük ilerlemeler kaydediliyor. Ancak yine bazı kanser türleri, insanlık için daha da tehlikeli bir yerde duruyor. Bu yazıda dünyada en ölümcül kanser türleri hakkındaki bilgileri paylaşacağız.

Kanser Nedir?

Kanser, genel anlamda vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Dünyada yüzden fazla sayıda kanser türü bulunmaktadır. Kanserin ne kadar tehlikeli olduğu ise hangi organda oluğuna, ne kadar yayıldığına, hangi evrede bulunduğuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşmakta olan tümörler her zaman kötü olmayadabilir. Halk arasında da iyi huylu tümörler olarak bilinen bu durum, genel olarak hayati bir tehdit taşımaz. Ancak kötü huylu tümörler, hayatı ciddi anlamda tehdit etmektedir. Özellikle metastaz dediğimiz, vücudun diğer bölgelerine yayılma durumu söz konusu ise kanser ölümcül olabilir.

Dediğimiz gibi 100’den fazla sayıda kanser türü vardır. Dünyada en çok görülen kanser türlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Meme kanseri
 • Cilt kanseri
 • Prostat kanseri
 • Akciğer kanseri
 • Rahim ağzı kanseri
 • Mide kanseri
 • Lenf kanseri
 • Kolon kanseri

Kanser türlerinin yaygınlığı etnik kökene, cinsiyete ve yaşa farklılık da göstermektedir. Yazının ilerleyen bölümlerinde en ölümcül kanser türleri hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

En Ölümcül Kanser Türleri Nelerdir?

Bir kanserin diğerlerine göre daha tehlikeli olmasının bazı nedenleri bulunmaktadır. Kanser hızla yayılma özelliği gösteren bir türdeyse ya da sinsi ilerleyen ve ilk evrelerde belirti vermiyorsa, bu kanser türü diğerlerine göre daha ölümcül olabilmektedir. Dünyada en fazla can kaybına yol açan, en ölümcül kanser türlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Akciğer Kanseri: Yapılan çalışmalara göre akciğer kanseri diğer kanser içerisinde en fazla ölüme yol açan kanser türleri arasında yer almaktadır. Kanseri öldürücü yapan faktörlerden birisi de çabuk yayılma göstermesidir. Bu nedenle kanser erken evrede tespit edildiğinde tedavi şansı olsa da, ilerleyen evrelerdeki akciğer kanseri ölümcül olabilmektedir. Bu kanser türünün en büyük nedeni sigara ve hava kirliliği olarak gösterilmektedir.
 • Pankreas Kanseri: Genel olarak yaşlılarda görülmekte olan pankreas kanseri de akciğer kanseri gibi hızlı yayılım gösterebilmektedir. Pankreas kanseri, ilk evrelerde pek belirti vermediğinden genellikle çok geç fark edilmektedir. Bu nedenle de dünyada en ölümcül kanser türleri arasında yerini almaktadır. Bu kanserin önüne geçebilmek için risk grubunda olanlar ve belli bir yaşın üzerindeki kişiler, tarama testleri yaptırmalıdır.
 • Kolon Kanseri (kolorektal kanser): Türkiye’de ve dünyada oldukça sık bir şekilde karşılaşan kanserler içerisinde yer alan kolon kanseri diğer bir adıyla kalın bağırsak kanseri, en tehlikeli kanserler arasında yer almaktadır. Bu kanser de belirtilerini hastalık ilerlediğinde verdiği için, tanı koyduğunda genellikle kanser yayılmış ve ilerlemiş olmaktadır. Bu da hastaların hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. 50 yaş üstü kişilerin kalın bağırsak kanseri tarama testleri yaptırması bu nedenle büyük önem taşımaktadır.
 • Mide Kanseri: Mide kanseri, dünyada en ölümcül kanser türleri arasında yer alan başka bir kanser türüdür. Bu kanserin belirtileri, diğer mide rahatsızlıkları ile benzerlik gösterdiği için, tanı koymada zorluklar yaşanabilmektedir. Mide kanseri için erken tanı hayat kurtarsa da ilerleyen evrelerde en çok yayılma gösteren türlerdendir.
 • Karaciğer Kanseri: Kronik alkol tüketiminin oldukça etkili olduğu bu kanser türü de oldukça tehlikeli kanser türleri arasında yer almaktadır. Ancak tek neden alkol de değildir. Şeker tüketimi, hepatit gibi faktörler de karaciğer kanseri riskini artıran faktörlerdendir. Diğer türlerde de olduğu gibi erken teşhis tedavi için büyük önem taşımaktadır.
Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Ortaçağ’ın Laneti: Veba
hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın