Adaçayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Adaçayının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Adaçayı,ayrıca çay, yağ ve merhem şeklinde de kullanılabileceğimiz çok yönlü bir bitki olarak bilinir. Şifalı bitki ve baharat bitkisi olarak bilinir. Adaçayı faydaları arasında boğaz ağrısı, öksürüğün giderilmesi ve beyin sağlığının korunması yer alır. Dünya genelinde 5000’den fazla türü bulunmaktadır.

Adaçayının Faydaları
Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilip satılmaktadır. Özellikle yaz aylarında birçok yerde yol kenarında satılmaktadır. Kötü kolesterol kalbi olumsuz etkileyen bir faktördür. Bu sebeple kötü kolesterolü mutlaka düşürmek gerekir. Adaçayı tüketmek kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür ve iyi kolesterol seviyesini yükseltir.

Belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar. Kanserde anormal hücre çoğalması önde gelen ölüm nedenidir. Adaçayı, meme kanseri, cilt kanseri, böbrek kanseri, karaciğer kanseri, ağız kanseri ve kolon kanseri dahil olmak üzere birçok kanser türünü önler. Kanser hücresinin Elişimini baskılar. Hücre ölümesini uyarımaktadır.

Boğazınıza iyi gelmektedir. Öksürük ve ses kısıklığına karşı etkilidir. Boğaz ağrılarında için gargara yapabilirsiniz. Bir bardak kaynar suya bir tutam adaçayı ekleyin. 5-10 dakika infüze edilir. Süzün ve soğutun. Çay henüz ılıkken gargara yapılır.
Astıma da faydalı gelir.

Ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle astım için kullanılabilir. Havzaya astım için yeterli kaynar su dökülür. Birkaç damla adaçayı yağı ekleyin ve buharı içinize çekin. Bu şekilde kullanıldığında burun tıkanıklığını da giderir.
Zamanın acısını azaltın. Bazı kadınlar adet döneminden hemen önce kasık ağrısı yaşarlar. Adaçayı adet krampları için kullanılabilir. Adet sancılarını gidererek rahatlama sağlar.
Hazımsızlığı gidemek için kullanılır. Sindirim sularının salgılanmasını uyararak rahatlamanıza yardımcı olur. Bağırsak hareketlni ayrıca safra akışını düzenlemektedir. Pankreas fonksiyonunu uyarır.
Bağışıklık sistemine katkı sağlayarak güçlendirir.

Bakteri ve virüslerden kolayca etkilenmemek için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Adaçayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve dış enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kemik sağlığını korur. K vitamini, vücutta özellikle kemikler için iyi olan nadir bir vitamindir. Adaçayı, yüksek K vitamini içeriği nedeniyle kemik yoğunluğunu artırır. Yaşa bağlı kemik hastalıklarına karşı koruma sağlar. Adaçayı tüketerek günlük K vitamini ihtiyacınızın %27’sini karşılayabilirsiniz. ILT hastalığı için uygundur. Sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıkları için merhem yapımında kullanılabilir. Cildin iltihaplı ve lekeli bölgelerinde etkilidir.
Birçok vitamin ve mineral içerir. Günlük K vitamini ihtiyacınızın %10’unu karşılar. Ayrıca çinko, magnezyum, bakır ve A, C ve E vitaminlerini içerir.
yüksek antioksidan içeriği. Antioksidanlar vücudun savunma mekanizmalarını güçlendirir ve kronik hastalığa neden olan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

Adaçayı, vücutta antioksidan görevi gören 160’ın üzerinde polifenol içerir. Bu sayede kansere karşı koruma sağlar. Kötü kolesterolü düşürür.
Ağız sağlığını koruyun. Plağa saldıran mikropları nötralize eden antibakteriyel özelliklere sahiptir. Adaçayı ile gargara yapmak ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir. Ağız gargarası diş çürümesine neden olan bakterileri yok eder. Aynı zamanda diş apsesi ve boğaz ağrısı oluşumunu engeller. Diş etlerinizin sağlığını korur.
Menopoz sırasında faydaları. Menopoz sırasında östrojen seviyeleri düşer. Östrojen hormonu azaldıkça vücutta çeşitli değişiklikler meydana gelir. Sinirlilik, sıcak basması ve aşırı terleme bu belirtilerden bazılarıdır. Adaçayı içinde bulunan bileşikler östrojenik hormonların artmasına yardımcı olur. Sıcak basmaları ve aşırı terlemeyi azaltır.
Şeker hastalığına iyi gelir. Kandaki glikoz seviyesini düşürür. Araştırmalar, kandaki yağ asitlerinin salınmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu insülin duyarlılığını artırır.
Hafıza ve beyin sağlığı üzerinde olumlu etki. Bir çalışmada, hafif ila orta derecede Alzheimer hastalığı olan 39 katılımcı, dört ay boyunca düzenli olarak adaçayı tüketmiştir. Bu bireyler 4 ayın sonunda hafıza, muhakeme, problem çözme ve diğer bilişsel testlerde daha iyi performans gösterdiler. Adaçayı tüketimi ayrıca sakinleştirici ve ruh hali artışı sağlar. Sinir sistemini güçlendirir.
Dijital sisteminizi özgürleştirin. Karın ağrısını önlemek için rosmarinik asit içerir. İshal ve gastrit oluşumunu engeller. Bağırsak iltihabını azaltır. Adaçayı Nasıl Demlenir Adaçayı taze veya kurutulmuş yapraklarla demlenebilir. İki demleme yöntemi vardır. İlk yöntem 2 su bardağı suyu kaynatır. Kaynayan suya 1 çay kaşığı kuru ve ezilmiş adaçayı yaprağı ekleyin. Dilerseniz kuru yapraklar yerine 5-6 taze yaprak ekleyebilirsiniz. Bu şekilde 5 dakika demlenir. Ocaktan alıp bal ile ısıtıp içebilirsiniz.
İkinci bir yöntem olarak çay poşetleri demleyebilirsiniz. Kaynar suya çay poşetleri ekleyin. Çaydanlığı kapatın ve 5 dakika demlenmesine izin verin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Neden Yorgun Uyanıyor Olabilirsiniz?

Ne Kadar Kullanmalıyız?

Adaçayı çay olarak demlerken günde 2-3 bardak tavsiye edilir. Günde 2-3 bardağı aşmayın. Adaçayı nasıl kullanılır? Bitki çayı demlemek ve içmek yaygındır. Yaprakları taze veya kuru çay haline getirilebilir. Ege bölgesi başta olmak üzere birçok yerde toplanıp satılmaktadır. Bitkinin çiçeklerinden gargara yapabilirsiniz. Sirkeyi çiçek ekleyerek de kullanabilirsiniz.
Adaçayı yaprakları kurutularak tavuk, kaz ve ciğer gibi et yemeklerine eklenerek yemeğe farklı ve hoş bir aroma kazandırılabilir.

Ada Çayının Zararları Nelerdir?

Birçok faydası vardır, ancak bazı insanlar için zararlı olabilir. Adaçayı, nane ailesinden bir bitkidir. Nane bitkisi türlerine alerjisi olan kişiler için zararlı olabilir. Bu kişiler kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır. Aşırı doz erkek kısırlığına neden olabilir.
Şeker hastası olanların kullanması önerilmez. Rahim kaslarını uyarır. Aynı zamanda süt üretimini de engeller. Bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde kullanmayınız. 6 yaşından küçük çocuklar için değil. Düzenli olarak ilaç kullanan kişiler doktora danışmadan kullanmamalıdır. Günde 3 bardaktan fazla içmek karaciğer ve sinir sistemine zarar verebilecek yüksek tansiyona yol açabileceğinden, özellikle Alzheimer hastalığı veya diyabet için ilaç kullanan kişiler için önerilmez.

Her gün çok fazla almamaya dikkat edin. Kanser hastaları belirli adaçayı türlerini tüketmekten kaçınmalıdır.

Sezer Bakacak

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın