AKILLI TELEFONUNUZU ROBOTA DÖNÜŞTÜRECEK GELECEK
OPENBOT

Intel ‘de çalışan iki araştırmacı Mathias Müller ve Vladlen Koltun akıllı telefonlar sayesinde ucuz maliyetli ve işlevsel robotlar yapabildiklerini fark ettiklerinde 2020 yılındaydık. Haberlerini almaya başladığımız openbot projesi gün geçtikçe daha da gelişip evrilmeye devam etmeye başladıkça heyecanlanmamak elde değil.

Araştırmacılar en düşük maliyetli robotların bile 10 bin dolar olduğu zamanlarda sadece 50 dolar maliyetinde robotlar üretmeyi başaracaklarını iddia ediyorlardı. Akıllı telefonların bir robotun ihtiyacı olan grafiklere, sensörlere, kamera ve hafızaya sahip olabildiklerini keşfeden araştırmacılar, telefonları bir robotun beyni gibi çalışacak şekilde kullanmayı hedefledi. Geriye ise bir oyuncak araba gibi dizayn edilecek ve telefon tutucusu olan gövdeler kalıyordu.

AKILLI TELEFONUNUZU ROBOTA DÖNÜŞTÜRECEK GELECEK
OPENBOT 9

Araştırmacılar iki çeşit yazılım kullanmayı ön gördü. Öncelikle robot ile gövde arasındaki bağı sağlayacak daha sonra ise telefon ile robotun arasındaki bağ, telefon özelliklerini kullanabilmesi ile ilgili olacaktı. Bu robotların öncelikli su altı araştırmaları ve hava sahasında kullanılabileceğini ve deneneceğini söyleyebiliriz.

Sonuç ne olursa olsun bu kadar basit bir düşüncenin inanılmaz bir sonuç doğurduğunu yadsımak imkânsız. Denemelerde son teknoloji bir telefonunda düşük sistemli bir akıllı telefonunda kullanılabildiği bilgisi paylaşıldı. Bu iki telefonunda özellikleri gereği performansları bir olmasa da ikisi içinde başarılı denemeler oluşması umut vaat edici. Üretilen ilk deneme prototiplerinin en büyük özelliği bu robotların navigasyon ile hareket ederek yön bulabilmeleri ve çeşitli engelleri aşarak hedefe ilerleyebiliyor olmaları. (Otonom)

Projenin en güzel yanı aslında bu robotları satın almak zorunda olmadan kedinizin de tasarlayabiliyor olmanız. MIT acık kaynak kodu ile yazılımın bir parçası yayınlandı.  Kullanılan örnek kod Java, Kotlin, ve C++ yazılım dillerinde yazıldı. 3D yazıcılar kullanarak kendi tasarımlarınızı oluşturmanız mümkün ya da daha basit olarak çevrenizdeki sert kartonlar, plaklarla bile gövde tasarımı yapabiliyorsunuz. Tek gereken robot hareket sistemi için piller ve küçük bir motor. Akıllı telefona bağlı robotun kullanabileceği bluetooth gibi bağlantı şekilleri ile çeşitli kumandalarda kullanabilir ve kendi robotunuzu oluşturabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Stardew Valley oyun incelemesi
hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın