Freedos nedir? (kapsamlı araştırma)

MS- DOS nedir?

Freedos nedir? (kapsamlı araştırma) 9

Free dos işletim sisteminden önce ms dos nedir ona bakmak gerekli.

MSDOS (MicroSoft Disk Operating System. Türkçesi: Microsoft Disk İşletim Sistemi), Microsoft firmasının geliştirdiği bir DOS sistemidir. DOS, bilgisayarlar için ufak ve basit bir işletim sistemi türü olup, ana görevi disket ve sabit disk gibi saklama ortamlarının yönetimidir. Bilgisayarların diğer işlevleri; grafik, ses, yazdırma, ağda gezinme, bellek yönetimi, çoklu kullanıcı ve çoklu işlem özellikleri, DOS tarafından üstlenilebilir.

Freedos nedir?

Freedos nedir? (kapsamlı araştırma) 10

Freedos, Dos tabanlı bir işletim sistemidir, fakat bu işletim sisteminde herhangi bir işlem yapılması mümkün olmamakla birlikte, lisanslı işletim sistemi yüklü bir şekilde satılan bilgisayarlardan, içerisinde lisanslı bir (örnek: windows 10) işletim sistemi olmadığı için daha ucuza satılabilen, kullanıcının tercihine göre lisans satın alıp kurulum yapabileceği bir, başlangıç işletim sistemidir. İlk alımda dos ekranı veya doğrudan bios ekranı çıkar ve bu ekran aracılığı ile lisanslı bir şekilde windows işletim sistemi kurulabilir.

Freedos ile Microsoft Windows yüklü bilgisayarlar arasında ki farklar

Freedos işletim sistemi yüklü bir bilgisayarın Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlardan farkı sadece Dos veya Bios ekranı ile karşılaşırsınız. Dilediğiniz işletim sistemini yüklemediğiniz sürece bu şekilde açılır ve dos kodları ile kısıtlı kontrol sağlanmaktadır.

Freedos yüklü bilgisayarları kimler tercih ediyor?

Windows işletim sistemleri pahalı olduğu için, veya kullanıcı ücretsiz olması ve birçok tool ve pluginleri için linux tercih etmekte, o sebeple, windows işletim sistemi kurulu bilgisayar satın alıp 500 600 tl fazla vermek yerine ücretsiz olarak sağlanan freedos işletim sistemini tercih etmekte ve satın alımdan sonra linux gibi ücretsiz işletim sistemleri kurmaktalar. Eğer linux işletim sistemi kullanacaksanız freedos bilgisayar satın almak çok daha mantıklıdır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Kısa süre sonra uzaya roket fırlatmaya hazırlanan Çin'e "sinyal bozucu" ile sabotaj mı yapıldı?

Freedos bilgisayarlara yeni işletim sistemi nasıl kurulur?

Freedos nedir? (kapsamlı araştırma) 11

Freedos bilgisayarınızı satın aldıktan sonra aklınıza gelen ilk soru “ben bu bilgisayara nasıl windows işletim sistemi kuracağım?” oluyor.

Lisanslı bir şekilde satın aldığınız işletim sisteminizi dvd, cd, veya flash bellek aracılığı ile format atma adımlarını takip ederek kurabilir, kurulumdan sonra hemen kullanabilirsiniz. Bu konuda teknik bilginiz yok ise mutlaka bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımızda Freedos işletim sisteminin ne işe yaradığını, kullanım alanlarını, neden tercih edildiğini ve işletim sisteminin nasıl kurulabileceğinden kısaca bahsettik, peki sizler freedos işletim sistemli bilgisayarları satın alır mısınız? Görüşlerinizi mutlaka yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın