Pazarlamada Renklerin Anlamı

Renklerin anlamları günlük yaşamda duygusal bir etki yaratır. Beş duyu arasında, görsellik daha ağır basar ve nöropazarlama duygu, dikkat ve hafıza düzeyini etkiler. Pazarlamaya uygulandığında, renkler kurumsal markayı oluşturmak için görsel bir kimlik verir. Kullanıcılar markayı diğer şeylerin yanı sıra renklerle de tanımalıdır, doğru seçimi yapmak çok önemlidir.

Pazarlamada renk türleri
Kırmızı renk şiddet, ateş, sıcaklık ve tutkuyu iletir. İyi ve kötü, şeytan ve melekler arasındaki mücadele, trafik işaretlerinde tehlikeyi bildirir veya önem ve gücü vurgular. Enerjik, güçlü ve zariftir. Pazarlama düzeyinde, bunu anlık satın almalara ve tekliflere uygulayabilirsiniz.

Turuncu rengin anlamı enerjidir, mevsimlere ve meyvelere atıfta bulunarak değişiklikleri ve canlılığı iletir. Kırmızıdan daha az agresiftir ve genç nesilleri satın almaya davet ederek yaratıcılığı ve mutluluğu etkiler.

Sarı rengin anlamı enerji ve mutluluktur; Öte yandan, aldatma ve korkaklıktır. Pozitif, neşeli bir renktir. Fazla kullanmak ağır gelir ama dikkat çekicidir.

Yeşil rengin anlamı büyüme ve yenilenmedir. Doğa, uyum ve tazelik, kendimizi çevreyle bütünleştirerek bize güvenlik sağlamak için bizi rahatlamaya yönlendirir. Sağlıkla ilgili sektörlerde kullanılmaktadır.

Mavi renginin anlamı istikrar, sadakat ve güvendir. Sakinliği, huzuru ve sorumluluğu iletir, sigorta şirketleri tarafından, inşaat ve konaklama ile ilgili sektörlerde kullanılır.

Mor rengin anlamı gücü, asaleti, lüksü, bilgeliği, yaratıcılığı, bağımsızlığı ve haysiyeti ifade eder. Gizem ve sihrin nostaljik dokunuşlarıyla kadınlarla ilişkilendirilir.

Pembe rengin anlamı kadın, feminen dünya, masumiyeti iletme, çocukluk ve romantizm ile ilgilidir.

Siyah renk gücü, lüksü, zarafeti ve ciddiyeti ifade eder. Bazen olumsuz anlamları olabilir, Batı dünyasındaki kötülüğü, ölümü ve yası aktarabilir, ona asi ve gizemli bir ton verebilir. Sofistike bir renk olan yazı tiplerinin tasarımında uygulanır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Bölgesel Habercilik nedir? Şehrinizden haberiniz olsun

Beyaz meleklerin ortamında ulaşılan saflığı, temizliği, alçakgönüllülüğü ve erdemi iletir. Kutlamalar için ve sağlık sektörüyle ilgili iş düzeyinde kullanılır: diş hekimleri, doktorlar daha çok kullanır.

Kurumsal imajımızı oluşturmak veya yenilemek için gördüğünüz gibi renklerle özel olarak ilgilenmelisiniz. Çünkü renkler potansiyel müşterilerinizin algısını etkileyeceğinden bu konuda seçici olmalısınız.

hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın