NASA, Ingenuity helikopterinin Mars’ta gerçekleştirdiği rekor uçuşunun videosunu yayınladı

NASA’nın Ingenuity helikopteri, Mars’taki ilk kalkışından beri hep sınırları zorladı ve zorlamaya da devam ediyor. Bunun son örneği ise, aracın yaptığı son Mars uçuşu olmuştu. Ve şimdi NASA, Ingenuity’nin 8 Nisan’da süre ve hız rekorları kırdığı 25. uçuşunun videosunu paylaştı.

Robotik helikopter, yaklaşık olarak ortalama 20 km/saat hızla iki dakika 41 saniye uçarak 700 metrelik yolculuğu sırasında Kızıl Gezegenin dalgalanan kumlarının ve kayalık alanların görüntülerini kaydetti. Yayınlanan video, izleme süresini 35 saniyeye düşürmek için hızlandırıldı.

Video, yolculuğun tam başlangıcını ve sonunu içermiyor, ancak bunun iyi bir nedeni var. Ingenuity Mars yüzeyinin bir metre yakınında olduğunda, tozun navigasyon sistemine müdahale etmesini önlemek için navigasyon kamerası kapanıyor. Otonom pilot, JPL’den uçuş planlarını alıyor, ancak gerçek koşullara uyum sağlamak için kamera, lazer telemetre ve atalet ölçüm biriminin bir kombinasyonunu kullanıyor.

Videosu paylaşılan uçuştan bu yana Ingenuity üç uçuş daha gerçekleştirdi. Helikopter düşük güç durumuna geçtikten sonra görev ekibinin iletişimi kaybettiği Mayıs ayı başlarında kısa bir süre korkutmasının ardından, şu anda 29. uçuşa hazırlanıyor.

cevikmedya

ÇEVİK MEDYA https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Araştırmacılar, atmosferimizde yeni ve tehlikeli bir bileşik türü keşfettiklerini açıkladılar

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın