Yolların güvenliği için dikkat edilmesi gereken 5 şey.

Her yıl yaklaşık 1 ila 3 milyon kişi ölür iken 20 ila 50 milyon kişi yaralanııyor. Trafik kazaları her yaştan insanlar için başlıca ölüm sebeplerinden biri. Trafik kazalarındaki ölüm oranlarının en yükseğinde ise 5 ila 29 yaş arası insanlar yatıyor.

Ayrıca yüksek refah seviyesine sahip bir ülkede trafik kazasında ölüm riski, düşük refah seviyesine sahip bir ülkede ölüm riskine oranla 3 kat daha fazla.

Milyonlarca canın ölümü iyi uygulanan yolların güvenliği yasaları, alkollü sürüş cezası, emniyet kemeri kullanımı, çocuk koltuğu uygulaması, ve motorsiklette kask kullanımı gibi uygulamlarla önlenebilir. Ayrıca daha iyi yol standartları, yüksek güvenlikli araçlar ve iyi sağlık sistemi aynı şekilde bir çok canı yaşama döndürecektir.

Yollardaki trafiğin yarısı dayanıksız canlardan oluşuyor; yayalar, bisikletliler ve motosikletliler.

Copyrigt: S. Volkov

Yayalar, bisikletliler ve motorize olmuş 2,3 tekerliler ve yolcuları tamamen ”dayanıksız yol kullanıcıları” olarak tanımlanıyor. Ve tüm Dünya’da yol trafiğinin yarısını oluşturuyorlar. Dayanıksız yol kullanıcılarının oranı düşük refah seviyesi olan ülkelerde yüksek refah seviyesi olan ülkelere nazaran yüksek.

Kontrol edilen hız limitleri yaralanma ve ölüm oranlarını düşürüyor.

Copyright: P. Polurotov

Ortalama hız limitleri arttıkça, trafik kazası geçirme ve trafik kazasında bulunma riski de artar. Her %1 oranında ortalama hız artışı, %4 oranında kaza oranı artışına tekabül ediyor. Arabanın 65km/s ile yayaya çarpması ile arabanın 50km/s ile yayaya çarpması sonucu oluşabilecek ölüm riskinde 4 kat azalış olur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Yeni gelişmeler, Apple’ın uzun süredir dedikoduları dolaşan AR/VR başlığının yakında geleceğine işaret ediyor

Alkollü sürüş ile artan risk faktörü.

Copyright: C. Doan

Sürücünün alkollü sürüş yaptığını belirleyen kan-alkol oranı 0.05 g/dlyi geçiyor ise kazaya karışma oranı dramatik bir şekilde artıyor. DSÖ genel sürücüler için BAC (blood-alcohol consentration, kan-alkol oranı) oranının 0.05 g/dl iken genç ve acemi sürücüler için ise 0.02 g/dl olmasını öneriyor. Doğru alkollü sürüşü cezasına sahip sadece 45 ülke bulunmaktadır.

Koruyucu kask takmak trafik kazasından doğabilecek ölüm riskini azaltır.

Copyright: D. Rodriguez

Koruyucu kask takmak ölüm riskini %42 oranında azaltırken yaralanma oranını ortalama %70 oranında azaltır. Sadece 44 ülke, karşılaştırma yapmak gerekirse dünya nüfusunun %17’si ediyor, bu kanunu düzgün uyguluyor. Koruyucu kask takma kanununun sürücü ve yolcu için bütün yollar ve motor türlerine göre doğru şekilde takılmış ve belli standartları karşılaması gerektiği anlamına geliyor.

Kemer takmak, arka ve önde oturan sürücüler için ölüm faktörünü düşürüyor.

Copyrigt: I. Chemickin

Kemer takmak ön koltukta oturan kişilerin ölüm riskini %45-%50 oranında, arkada oturan kişilerin ise %25-%75 oranında ölüm riskini azaltıyor. 105 ülke, karşılaştırmak gerekirse dünya nüfusunun %71’i, kemer takmama cezasını ön ve arka koltuklarda oturan kişiler için doğru bir şekilde uyguluyor.

Makalemizin devamını burdan okuyabilirsiniz.

Kaynak:DSÖ/WHO INT

cevikmedya

ÇEVİK MEDYA https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

  1. Yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  2. Kemer takmayan bad boylar var mı

  3. iyi ve yararlı bir yazı olmuş

Bir Cevap Yazın