Hotspot nedir? (kapsamlı araştırma)

Kapsamlı araştırma yazı dizimizde bugünün konuğu olan hotspot, ne işe yarıyor? kullanım alanları nedir? ve kimler tercih ediyor?

UTM “Unified Threat Management”  Nedir?

Hotspot nedir? (kapsamlı araştırma) 9

Hotspotun ne olduğundan bahsetmeden önce UTM’nin ne olduğunu bilmemiz gerekmekte.

Tam adıyla “Unified Threat Management” türkçe meali ise “Birleşik Tehdit Yönetimi” olan UTM Firewall, farklı sanal yöntemler ve teknikler kullanarak en basit haliyle işletmelere veya halka açık wifi hizmeti sunan sistemlere güvenlik zaafiyetine karşı olabilecek maksimum korumayı sağlamak için bir tür sanal cihaz veya ağ donanımı mantığında fiziksel veya cloud(bulut) hizmeti olarak tanımlanan birleşik tehdit yönetimi sistemidir. Bu sistem genelde cafelerde, otellerde, belediyelerin sunduğu ücretsiz wifi hizmetlerinde, aynı ağa bağlanan herkesi maksimum düzeyde korumayı sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Hotspot nedir? Kullanım alanları nelerdir?

Şimdi gelelim bu yazıyı asıl okuma sebebiniz olan Hotspot’un ne işe yaradığına. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ücretsiz internet hizmeti sağlamak isteyen işletmelerin ve belediyelerin güvenli ağ olarak tercih ettiği halka açık internet hizmeti sunan, ağ çeşididir.

Hotspot güvenli mi?

  Hem siber dünyada hem de gerçek dünyada eğlen. Arsızlık kazanır. hiçbir sistem güvenli değildir.

Who Am I’da duyduğunuz bu replik her ne kadar bir film repliği de olsa aslında gerçekten hiçbir sistemin güvenli olmadığı konusunda kesinlikle haklı. Hotspot da diğer tüm ağlar gibi %100 güvenli bir sistem olmamakla birlikte hotspot ağlarına bağlanırken bilgilerinizin çalınma olasılığı diğer ağlar kadar olasıdır. Veri hırsızlığı bu gibi ağlar üzerinde çok kez denenmektedir. Bu gibi ağlara bağlanırken dikkatli olmanızı öneririz.

Bu yazımızda Hotspot ağından, kullanım alanlarından ve güvenli olup olmadığından bahsettik, bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın