Bir dönemin popüler warez oyun ve içerik indirme siteleri

  1. oyuncehennemi.com
Bir dönemin popüler warez oyun ve içerik indirme siteleri 9

“Emeğe saygı +rep” bir dönemin en çok kullanılan forum konu bitiş cümlesiydi, bunun öncüsü olan warez oyun indirme platformu oyuncehennemi.com olmuştu. Ülkemizde henüz steam bugün kadar popüler değilken ve orjinal oyun kültürümüz oturmamışken oyuncuların kullandığı web sitelerinin başında geliyordu. İçeriklerinde oyun ağırlıklı olmak üzere birçok warez ve korsan içeriğe ulaşabiliyordunuz.

Tabiki bunlarla birlikte açılan davalar ve steam’in ülkemizdeki oyun kültürünü tamamen değiştirmek için yaptığı reklam ve kampanya çalışmaları oyuncehennemi.com’un fişini çekmesine sebep oldu.

Son yıllarında alexa değerleri oldukça düşen, forumda aktif üye sayısı 30 40’ları geçmeyen, moderatörlerinin bile girmemeye başladığı bir site haline gelmesi ve son noktayı vuran davaların sonucunda kapanması, oyuncehennemi.com’un 2009 yılında internet tarihinin tozlu raflara kaldırılmasına sebep oldu.

2. hotfile.com

Bir dönemin popüler warez oyun ve içerik indirme siteleri 10

Popüler dosya paylaşım sitelerinden olan hotfile.com premium ve ücretsiz indirme seçenekleriyle dosya paylaşım hizmeti sunan bir web sitesiydi.

Dosya paylaşım platformu kurmak tamamen yasal olmakla birlikte içeriğinde warez ve korsan içerik barındırıyorsa yasal olarak sorunlar yaşaması kaçınılmaz oluyor. hotfile.com da tam bu sebeplerden ötürü açılan davalar sebebiyle kapanan internet tarihinin popüler dosya paylaşım sitesiydi. 2013 yılında hotfile.com’un fişi çekildi.

3. rapidshare.com

Bir dönemin popüler warez oyun ve içerik indirme siteleri 11

Yine bir başka dosya paylaşım sitesi olan rapidshare.com warez oyunlar dışında korsan film ve dizilerin parçalar halinde indirilmesini sağlayan ve bu tür dosyaların yüklenmesine göz yuman dosya paylaşım sitelerinden birisiydi. rapidshare.com’un da kaderi hotfile.com’dan farklı olmadı ve o da haklarında açılan davalar, resmi film, dizi ve oyun platformlarının popülerleşmeye başlaması sebebiyle 2015 yılında kapatıldı.

4. limewire.com

Bir dönemin popüler warez oyun ve içerik indirme siteleri 12

limewire.com web sitesinden ziyade bir dosya indirme programı olarak çok çeşitli verileri indirmeye olanak sağlıyordu, dosya barındırma ağlarının büyüklüğü ve ulaşım kolaylığı sebebiyle önü alınamaz bir dosya indirme çöplüğüne dönen limewire’da korsan oyunlardan filmlere, dizilerden pornografik içeriklere kadar birçok şeye çok rahat ulaşılabiliyordu. RIAA (Recording Industry Association of America) tarafından New York mahkemesine açılan davayı kaybeden LimeWire, elif hakları yasasını çiğnediği gerekçesiyle kapatıldı. limewire.com için aslında kapatıldı demek uygun olmaz ara verdi diyebiliriz çünkü haklarında açılan davalar sonucu kapatılmasının ardından Web3’ün ihtiyaçlarına ve vaat ettiklerine göre marka hikâyesini yeniden şekillendirerek kaybettikleri itibarı kazanmak için, mayıs 2022’den itibaren NFT platformu olarak yeniden kullanıma açıldı.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Realme 8 inceleme

Sizler de listede yer almayan ve kapatılan web sitelerini yorumlara yazabilirsiniz.

hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

19 Haziran 2022

Hosting Nedir?

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın