Hosting Nedir?

Hosting; türkçeye çevirmek gerekirse barındırma hizmeti şeklinde adlandırabileceğimiz, depolama ve bilişim kaynakları arasında olan bireysel veya organize servisi anlayacağız.

Hosting en basit anlatımıyla bir servisin depolama ve bilişim kaynakları arasında bireysel veya organize web sitesinin bakımını üstlenmesidir. Hosting, IP-tabanlı olmasına gerek duymazken örneklerin büyük bir çoğunluğu web tabanlı olarak web sitesi ve web servisini küresel olarak internet üzerinden kullanıma açabiliyor.

Ayrıca hosting, web hosting ve website hosting olarak da bilinir.

Hosting’i Açıklayalım

Önemli bir servis olarak karşımıza çıkan hosting, internetin geliştirilmesi ve büyümesini kolaylaştırdı. Hosting genellikle hosting servis sağlayacıları tarafından inşa edilen bilişim altyapılarından gelir. Web sitesi sahibi veya geliştiricisi kendi kaynak kodlarını yükleyerek bu altyapıyı kullanır. Her web sitesi kendi alan adından, web alanından ve depolama alanından ayırt edilebilir. Alan adı web tarayıcısında belirlendikten sonra o websitesi internetten erişilebilir durumdadır.

Teknolojinin evrimi ve gelişen modeller sayesinde hosting farklı türlere de evrildi. Bunlardan bir kaçı paylaşılmış hosting(shared hosting), atanan hosting(dedicated hosting), bulut hosting(cloud hosting) diyebiliriz. Web sitelerinin yanı sıra; hosting veri/depolama paylaşımı, uygulama paylaşımı ve IT paylaşımı da yapabilir. Ayrıca hosting çoğu kimse tarafından bilinmese de cloud computing(bulut bilgisayar) ve sanallaştırma da yapabilir ki bu da ayrı bir karmaşıklık ve özelleştirilebilirlik ekliyor.

Hosting’de dikkat edilmesi gereken bir başka bir durum ise sunucuların internetle olan bağlantı hızıdır. Bundan dolayı çoğu sunucular fiber altyapı ile bağlanır.

cevikmedya

ÇEVİK MEDYA https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  AKILLI TELEFONUNUZU ROBOTA DÖNÜŞTÜRECEK GELECEKOPENBOT

YORUMLAR

  1. Güzel haber teşekkürler?

Bir Cevap Yazın