Şarj kablosunda bulunan silindir: Nedir, ne işe yarar?

Şarj kablosunda bulunan silindir nedir ve ne işe yarar? Bu yazıda bu sorunun yanıtına bakıyoruz. Hemen söyleyelim bilgisayarlar için şarj cihazları artık çok çeşitli tasarımlarda ve çok çeşitli işlevlerde mevcut. Birçok şarj kablosunda, parazit bastırma filtresi olarak adlandırılan plastikten yapılmış küçük bir silindir vardır.

Bu filtre, diğer elektronik cihazların işlevselliğinin bozulmamasını sağlamak için tasarlanmıştır. Dizüstü bilgisayar gibi cihazlar, devreye alındıklarında elektromanyetik dalgalar üretirler. Bunlar şarj kablosu tarafından çevreye iletilir. Bu, diğer teknik cihazlarda “ceket dalgaları” olarak adlandırılan parazitlere yol açabilir. Diğer şeylerin yanı sıra, WLAN da aynı dalga boyunda veya aynı frekansta iletilirse bozulabilir.

Parazit bastırma filtresi elektromanyetik dalgaları emer

Parazit bastırma filtresi, elektromanyetik dalgaların yayılmasını önleme işlevine sahiptir. Elektromanyetik dalgaların, içine monte edilmiş bir ferrit çekirdeği vasıtasıyla iptal edilmesini sağlar, çünkü ferrit iletken olmayan veya elektriksel olarak iletken olmayan bir malzemedir. Şarj kablosu ferrit çekirdekten geçer, böylece elektromanyetik dalgaları emer ve böylece görevini yerine getirir.

(Bu yazının ardından Prize takılı şarj aleti ne kadar elektrik tüketiyor başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz)

cevikmedya

ÇEVİK MEDYA https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Yeni gelişmeler, Apple’ın uzun süredir dedikoduları dolaşan AR/VR başlığının yakında geleceğine işaret ediyor

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın