Okullar Açılıyor! Kırtasiye Alışverişi Nasıl Olmalı?

Okullar Açılıyor! Kırtasiye Alışverişi Nasıl Olmalı?

Yeni eğitim – öğretim yılı öğrenciler tarafından heyecanla bekleniyor. Bir yandan aileler diğer yandan öğrenciler okulların ne zaman açılacağını merak ediyor. Okulların açılma dönemi yaklaşırken aileler ve öğrenciler de yani dönem hazırlıklarına başlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı yeni eğitim – öğretim yılının ne zaman başlayacağını duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in açıklamasına göre okullar 12 Eylül 2022 tarihinde açılacak. 12 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan 2022 – 2023 eğitim – öğretim döneminin bitişi ise 16 Haziran olarak duyuruldu. Diğer yandan anaokulları ve 1. Sınıfa başlayacak olanlar için ise okullar bir hafta erken başlayacak. Uyum eğitim haftası olarak belirlenen bu süreç ise 5 – 9 Eylül arasında gerçekleşecek.

Okulların açılmasına kısa bir süre kala aileler ve öğrenciler, yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. Peki okul için kırtasiye alışverişi nasıl olmalı? Öğrencilerin okul ihtiyaçlarını karşılarken nelere dikkat edilmeli? Bu yazıda okul alışverişi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Kırtasiye Alışverişinde Dikkat Edilecekler

Her yıl okulların açılma zamanı yaklaştığında veliler, okul için yapılacak alışverişi düşünmeye başlıyor. Öğrenciler için gerekli olan ihtiyaçların çoğu ise kırtasiye alışverişi ile karşılanıyor. Veliler için kırtasiye alışverişi nasıl olmalı sorusu büyük önem taşıyor. Velilerin kırtasiye alışverişi için işini kolaylaştıracak ipuçlarını ise şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Kırtasiye ihtiyaçları çocuğun kaçıncı sınıfta olduğuna göre değişiklik gösterecektir. Öncelikle bu ihtiyaçların belirlenmesi ve uygun bir liste çıkarılması gerekir. Bu yapılacak olan alışveriş işini kolaylaştıracaktır.
 • Alınacak olan materyalin malzemesi, çocuğun sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle alınacak olan her türlü kırtasiye malzemesinin sağlık açısında sorun teşkil etmeyeceğinden emin olun.
 • Bazı kırtasiye malzemelerinin yapımında çocuk için riskli olabilecek kimyasal kullanılabiliyor. Bu nedenle satın alacağınız materyalin üzerinde TSE (Türk Standartları Enstitüsü) ve CE (Avrupa Birliği Standartları) gibi işaretlerin olmasına dikkat edin. Bu işaretler satın alacağınız ürünün sağlık açısından ve çevreye zararı olmadığını gösterir.
 • Özellikle küçük çocukların için kırtasiye alışverişi yapılacak ise alınacak malzemelerin çocuğa zarar vermeyecek yapıda olmasına dikkat edin. Alınacak malzemelerin kesme, batma gibi çeşitli yaralanmalara neden olmaması önemlidir.
 • Küçük çocukların silgi, kalem, kalem tıraş gibi malzemeleri sıklıkla kaybetmesi oldukça olağan bir durum. Bu nedenle bu tarz malzemeleri fazla sayıda almak, sizi tekrar tekrar alışveriş yapma zahmetinden kurtaracaktır.
 • Okulda dönem boyunca kullanılacak olan defter, kağıt, boya kalemleri gibi malzemelerin nasıl olması gerektiğini öğretmenler sizinle paylaşacaktır. Bu nedenle bu malzemeleri, öğretmene danışmadan almamanızı öneririz.
 • Okula yeni başlayacak olan çocukların okula olan ilgisini artırmak için, alınacak malzemeleri onların zevklerine göre tercih etmelisiniz. Alınacak olan malzemenin çocuğun sevdiği renkte olmasına, sevdiği karakterleri veya nesneleri içermesine özen gösterin.
 • Alacağınız ürünlerde malzeme kalitesine dikkat etmek de sizin yararınıza olacaktır. Ucuza kaçarak alacağınız kalitesiz malzemeler çabuk kırılabilir, eskiyebilir ve tekrar yenisi almak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle fiyat – performans değerlendirmesi yaparak tercihte bulunmak en iyisi olacaktır.
Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Kediler Neden Ayağa Saldırır?

Yukarıda sayılan unsurlar, uygun bir kırtasiye alışverişi için size yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra çanta, beslenme çantası ve suluk gibi diğer malzemelerde dikkat etmeniz gereken başka noktalar da bulunmaktadır. Aşağıda yer alan başlıkta bu malzemeler için de dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

Çanta, Beslenme Çantası ve Suluk Alırken Dikkat Edilecekler

İster küçük ister büyük olsun, her öğrencinin çanta kullanması gerekiyor. Küçük çocuklar için bu listeye beslenme çantası ve suluk da ekleniyor. Peki bu malzemeleri alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

 • Yukarıda diğer kırtasiye malzemeleri için belirtmiş olduğumuz gibi çanta, beslenme çantası ve suluk alırken ilk dikkat etmemiz gereken unsur, ürünün kaliteli ve sağlık bir malzemeden yapılmış olması.
 • Yine çanta, suluk ve beslenme çantası üzerinde TSE ve CE işaretlerinin olmasına özen gösterilmek son derece önemli. Sağlığa zararlı olabilecek herhangi bir maddenin bu ürünlerin içerisinde yer almaması gerekiyor.
 • Yukarıda yer alan maddeye ek olarak, beslenme çantası ve suluk için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da ürün için onayının olması önemli bir başka nokta.
 • Alınacak malzemelerin ağırlığı ve boyutu, çocuğun yaşı ve boyu ile uygun olmalı. Bu konuda çocuğunuzun fiziksel yapısıyla uyumlu olacak ürünleri tercih edin.
 • Çantanın boyutu ve büyüklüğü, çocuğun kolay taşıyabileceği türde olmalı. Diğer yandan çift askılı sırt çantaları, çocuğun beden yapısı ile daha uyumlu olduğundan bu tip çantalar tercih edilmeli. Uygunsuz çanta seçimi, gelişim döneminde olan çocukların kas – iskelet sistemi zarar görebilir.
 • Çantanın birden fazla gözü olması çocuk açısından daha kullanışlı olmaktadır. Alacağınız ürünü buna uygun seçebilirsiniz.
 • Çanta, beslenme çantası ve suluk alırken çocuğun tercihlerini de göz önünde tutmak önemlidir. Çocuğun beğenmediği ürünü almak için çocuğunuzu zorlamayın.

Yeni eğitim – öğretim yılında tüm öğrencilere şimdiden başarılar dileriz…

hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın