Kendi cenazesinde yapay zeka ile soruları cevapladı

87 yaşında hayatını kaybeden Marina Smith MBE, kendi cenazesinde yapay zeka sayesinde sevenlerinin karşısına çıktı.

Kendi cenazesinde yapay zeka ile soruları cevapladı 9

Saltokunur’un haberine göre, Marina’nın önceden verdiği bilgilerle eğitilen yapay zekâ, sevenlerinin sorularını cevapladı.

Bayan Smith, hayatı ve maneviyatı hakkında kısa bir konuşma yaptı ve törene katılan aile üyelerinden gelen soruları yanıtladı. Olay kısa sürede sosyal medyada olay oldu.

İngiltere’de bu haftadan itibaren kullanıma sunulan teknoloji, Los Angeles merkezli AI şirketi StoryFile’ın kurucu ortağı ve CEO’su olan oğlu Dr Stephen Smith tarafından oluşturuldu.

Gelelim bunun nasıl mümkün olduğuna:
Yapay zekânın geliştirilmesinde doğrudan Marina’nın kendisi de rol oynadı. Teknoloji henüz geliştirilme aşamasındayken Marina, bu yılın başında iki ay boyunca birkaç saatini bilgisayar karşısında hayatını anlatmakla geçirdi.

Marina’nın anlattığı ve önceden belirlenen sorulara verdiği cevaplar, yapay zekânın eğitilmesinde kullanıldı.

StoryFile, bir dizi soruyu yanıtlayan 20 senkronize kamera kullanarak bir konunun dijital bir klonunu oluşturuyor. Uzmanlar daha sonra görüntüleri işliyor, klipleri etiketliyor ve bu sorulara doğal dilde yanıt verebilecek bir yapay zekayı eğitmek için kullanıyor.

Bitmiş ürün daha sonra kişi öldükten sonra etkileşime geçilebilecek StoryFile platformuna yükleniyor. Cenazelerine katılanlar, teknoloji gerçek zamanlı bir konuşma yanılsaması yarattığı için sevdikleriyle konuşabiliyor.

İşte o görüntüler;


hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Tıpta Yeni Adımlar: Kişiselleştirilmiş Tıp

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın