Apple, HP, Lenovo, Dell ve diğerleri: 2022 yılının ilk çeyreğinde en çok bilgisayarı kim sattı?

Pazar araştırma şirketi International Data Corp (IDC) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bilgisayar dağıtımlarının iki yıllık çift haneli büyümenin ardından artık yavaşladığını ve dünya çapında 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 5,1 azaldığını söyledi.

Düşüş, bazı segmentlerde hem artan maliyetleri hem de piyasa doygunluğunu yansıtsa da, IDC bunun hiçbir şekilde aşağı doğru bir spirali temsil etmediğini söylüyor. Öncelikle, dizüstü bilgisayarlarda düşüş yaşanmış olsa da, masaüstü bilgisayarlarda bir miktar büyüme yaşandı. Ayrıca sayılar daha önceki tahminlere göre daha yüksekti.

Satıcılar, art arda yedinci çeyrekte 80 milyondan fazla masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve iş istasyonu dağıtımı gerçekleştirdi. IDC’den Ryan Reith, dünya jeopolitik ve pandemi ile ilgili sorunların yanı sıra benzeri görülmemiş tedarik zinciri ve lojistik zorluklarla karşı karşıya kalmamış olsaydı satışların daha güçlü olabileceğini söyledi: “Hem eğitim hem de tüketici pazarlarında bir miktar yavaşlamaya tanık olduk, ancak tüm göstergeler ticari PC’lere olan talebin hala çok güçlü olduğunu gösteriyor. Ayrıca tüketici pazarının yakın gelecekte tekrar toparlanacağına inanıyoruz. 22’nin ilk çeyrek sonucu, ilk çeyrek için rekor seviyelere yakın PC sevkiyat hacimleriydi” dedi.

IDC araştırma yöneticisi Jay Chou ise, özellikle yüksek kaliteli ürünlerin alıcıları arasında gelişen pazarlarda, bastırılmış talebin karşılanmadığını belirtti.

Küresel olarak Lenovo, 2022 birinci çeyrekte en yüksek pazar payına (%22,7) sahipti, arından HP (%19,7), Dell (%17,1), Apple (%8,9) ve ikisi de yaklaşık %6,9 pay alan Asus ve Acer takip ediyordu. Bu sayılar, Lenovo, HP ve Acer için büyümedeki düşüşü ve Dell, Apple ve Asus için pozitif büyümeyi yansıtıyor. HP, bir önceki yıla göre yüzde -17,8 büyüme ile en fazla gerilemeyi yaşarken, Asus yüzde 17,7 ile en fazla büyümeyi yaşadı. Bu beşli arasındaki sıralamalar 2021’den beri çoğunlukla aynı kaldı.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Itopya‘dan Dizüstü Bilgisayarda Kategorisinde Büyük Atak

Tek değişiklik, Acer ile berabere kalsa da Asus’un ilk beşte yer almasıydı.

cevikmedya

ÇEVİK MEDYA https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın