Bangladeş’te bir konteyner deposunda meydana gelen patlamada en az 49 kişi öldü

Güney Asya ülkesi Bangladeş’in Chittagong şehrinde bir depoda çıkan yangın ve ardından gerçekleşen büyük patlama sonucunda en az 49 kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralandı.

Sitakunda’daki bölgede bulunan konteynerlerde çıkan yangınlara müdahale etmek üzere yüzlerce kişi bölgeye gitmişti. Patlamalar ise bu müdahaleler esnasında gerçekleşti.

Bangladeş’te bu tip endüstriyel yangınlar oldukça yaygın. Bunun gerekçesi olarak da zayıf güvenlik düzenlemeleri gösteriliyor.

Yaralıların pek çoğunun durumlarının oldukça ağır olduğu söylenirken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Bölgedeki hastanelerde büyük yoğunluklar yaşanıyor. Yetkililer kan bağışı için çağrıda bulundu. Askeri hastaneler de yaralıların tedavisi için yardımda bulunuyor.

Bangladeş'te bir konteyner deposunda meydana gelen patlamada en az 49 kişi öldü 9

Cumartesi akşamı yerel saatle 21.00’de başlayan yangının ardından, yüzlerce itfaiyeci, polis ve gönüllü olay yerine ulaştı.

Görevliler yangını söndürmeye çalışırken, alanda büyük bir patlama meydana geldi. Kurtarma ekipleri alevler içinde kalırken, birçoğu da patlamanın şiddetiyle havaya uçtu.

Gönüllüler, Pazar sabahı olay yerinde hayatını kaybedenlerin cesetlerini toplamaya devam etti.

Bangladeş'te bir konteyner deposunda meydana gelen patlamada en az 49 kişi öldü 10

Patlamada en az beş itfaiyeci öldü ve çok sayıda itfaiyeci de yaralandı. Patlamadan önce yangını haber yapmak üzere bölgeye giden gazeteciler de dahil olmak üzere pek çok kişi de hala kayıp.

Patlama kilometrelerce öteden dahi duyulurken, etraftaki binaların camları da kırıldı.

Bölgede dükkan sahibi olan bir kişi, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir enkaz parçasının yarım kilometre ötedeki bir göle düştüğünü söyledi. Esnaf, patlamanın ardından gökten “ateş toplarının yağmur gibi” yağdığını belirtti.

Bangladeş'te bir konteyner deposunda meydana gelen patlamada en az 49 kişi öldü 11

Yangını söndürmek için itfaiyelerin çabası sürüyor.

Ordu, Sitakunda’daki 4000 konteyner bulunan bölgedeki kimyasal konteynerlerindeki kimyasalların Hint Okyanusu’na karışmasını önlemek için bölgeye kum torbaları yerleştirdi.

cevikmedya

ÇEVİK MEDYA https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Sri Lanka'da ekonomik kriz patlak verdi!

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın