Rus gazeteci Nobel Ödülü’nü Ukraynalı çocuklara adadı

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş sebebiyle Rus gazeteci Dmitriy Muratov, geçtiğimiz yıl kazandığı Nobel Barış Ödülü’nü Ukraynalı çocuklar için açık artırmaya çıkaracağını söyledi.

Nobel altın madalyasını açık arttırmaya çıkarmaya karar verdik

Muratov’un sahibi olduğu Novaya Gazeta’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Ukraynalı çocuklara yardım etmek için verebilecek en önemli şeyin feda edilmesi gerektiğini anlıyoruz. Nobel altın madalyasını açık arttırmaya çıkarmaya karar verdik. 1 Haziran’da Rusya ve Ukrayna’da çocuk bayramı kutlanmaya devam edilirken, müzayede evi tarafından desteklenen müzayede ile ödülünün açık arttırması başlıyor. Müzayede 20 Haziran’da kutlanan ‘Dünya Mülteciler Günü’nde New York’taki Times Meydanı’nda canlı müzayede ile son bulacak. Elde edilen gelir UNICEF fonuna aktarılacak” denildi.


Gazete yayınını durdurmuştu

Muratov, 2021 yılının Nobel Barış Ödülü’nü alırken Kremlin karşıtı yayınlarına ve söylemlerine devam etti.

Geçtiğimiz 24 Şubat tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırılardan sonra Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e soru yönelten ve röportajını gazetesinden yayınlayan Muratov, hakkında ve gazetesine karşı soruşturma başlatıldı.

İHA’nın haberine göre, bu soruşturma sonrası gazetenin yayınlarını Ukrayna’ya süren askeri operasyonların sona ereceği güne kadar durdurduğunu açıklayan Muratov, son olarak bir tren seyahatinde kırmızı boya ile saldırıya uğramıştı.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Bangladeş'te bir konteyner deposunda meydana gelen patlamada en az 49 kişi öldü

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir