Moon Knight dizisi ve Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu “Dikkat! Spoiler içeriyor.”

Dikkat! Spoiler içeriyor.

Disney+’ın ülkemize gelmesiyle birlikte, birçok insan gibi ben de ilk iş olarak Moon Knight dizisini açıp izledim. Dizi başlarda esprileriyle, kostüm görünümüyle, absürt sahneleriyle deadpool havası verse de bir süper kahramandan ziyade, kendi kimliğini bulmaya çalışan birisinin hikayesi olarak karşımıza çıkıyor.

Moon Knight dizisi ve Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu "Dikkat! Spoiler içeriyor." 9

Her amerikan propagandasında olduğu gibi eski bir asker, aynı zamanda bir boksör olan Baş karakterimiz Marc. Yine bir başka klişe olan dibe vurmuşluğa “çok yakın” olduğu bir anda “kurtarıcısı” olacak olan Mısır Ay Tanrı’sıyla karşılaşıyor ve onun avatarı oluyor. Herşey bu olaylardan sonra başlıyor gibi görünse de işlerin karışmaya, ve aynı zamanda çözülmeye başladığı 5. bölüme kadar herkes “yahu şuan burada ne oluyor?” dediği birçok sahne ile karşılaştı. Ya da sadece ben böyle düşünüyorum.

Moon Knight dizisi ve Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu "Dikkat! Spoiler içeriyor." 10

Disosiyatif kimlik bozukluğu ve sinema

Psikolojik rahatsızlıklar, sağlık sektörünün önemli bir noktası olduğu kadar bir çok dizi ve filmde de bu konuların işlendiğini görüyoruz.

Bunların en bilinenleri Fight Club, identity, voices ve Beyza’nın Kadınları yapımlarıdır.

Birçok dizi ve filmde bu konu ya ana konu ya da illa ki etrafından dolandığımız bir psikolojik rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor.

Peki nedir Disosiyatif kimlik bozukluğu?

Kişinin gerçek dünyadan uzaklaşmasına, yaşadığı tramvalar sonucu, kendini soyutlayabileceği bir kaçış yolu araması sonucu ortaya çıkan çoklu kişilik bozukluğuna disosiyatif kimlik bozukluğu denir.

Piskolojisinin içine iyice girildiği zaman birçok açık kapının görülebileceği bu sorun dizi ve filmler için mükemmel bir hikaye zemini olabilmekte.

Moon Knight dizimizde de Marc Spector karakterimiz çocukluğunda yaşadığı aile içi şiddet tramvalarının kaçış noktası olarak 2. bir kişilik yaratıp onun arkasına saklanıyor.

Moon Knight dizisi ve Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu "Dikkat! Spoiler içeriyor." 11

Dizimize geri dönersek 6. bölüme kadar izlemiş olmama rağmen, henüz “bunu hiç beklemiyordum” dediğim hiçbirşeyle karşılaşmadım fakat ilginç bir şekilde kendisini izleten bir yapım olmuş. Konuları işleme biçimi ve görsel efektleri ortalamanın üstünde olsa da, bazı sahnelerinde görsel efektten kısmak için kolaya kaçmışlar gibi görünüyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Hollow Knight İnceleme
Moon Knight dizisi ve Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu "Dikkat! Spoiler içeriyor." 12

Tabi görsel efektten kaçmadıkları birçok sahne de bulunmakta. Mesela yıldızların konumu sahnesi ve Tanrıça Tawaret ile tanıştıkları sahnesi, üzerine uğraşılmış ve gerçekten çok iyi bir iş çıkartılmış, “siz bize güvenin daha neler olacak” dediklerini hissedeceğiniz sahneler olmuş.

Moon Knight dizisi ve Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu "Dikkat! Spoiler içeriyor." 13

Kısacası arkalarına Disney+’ın ve Marvel’ın gücünü alan Moon Knight çok iyi bir iş olmasa da yine de izlemeye değer, asla vakit kaybı olmayacak bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Peki siz Moon Knight hakkında ne düşünüyorsunuz?

hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

  1. çok güzel dizi herkese tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın