Dünya’nın ilk süper kıtası Pangea mı?

Dünya’nın ilk süper kıtası Pangea mı? 9

Hemen hergün internetin bir köşesinde doğru olduğu düşünülen yanlış bir bilgi servis edilerek viral hale gelir, çok geniş kitleler ise bilerek ya da bilmeyerek bu yanlış bilgileri doğru gibi paylaşarak sahte bilgi paylaşarak prim yapanların ekmeğine yağ sürer, bizler de bu tür sahte bilgilerin peşine düştük ve her hafta O iş Öyle Değil konseptiyle karşınızda olacağız. Gelin hep beraber bu yanlışlardan en bilinen yalanına birlikte göz atalım.

Öncelikle Pangea nedir hep beraber kısaca bakalım.

Pangaea ya da Pangea, Paleozoik zaman sonları ile Mezozoik zaman başlarında var olmuş dördüncü ve son süperkıtadır. Yaklaşık 335 milyon yıl önce daha önceki erken kıta parçalarından toplanarak bir araya geldi ve yaklaşık 200 milyon yıl önce ayrılmaya başladı. Fakat ondan çok daha önce oluşmuş “vaalbara” adında bir süper kıta mevcut Gelin hep beraber vaalbara süper kıtasını inceleyelim.

Vaalbara süper kıtası nedir?

Vaalbara, Arkeyan Devir’de var olmuş, Kaapvaal Kratonunun (şimdi doğu bölgesi Güney Afrika) ve Pilbara Kratonunun (şimdi kuzey-batı Batı Avustralya ) bölgelerini içeren bir süper kıtadır. ES Cheney, kıtanını adını her craton adının son dört harfinden türetmiştir. İki craton, 2.7 ile 3.6 Milyar yıl önce oluşarak, Dünya ‘nın en erken kıtalarından birini oluşturmuştur.

Yazımıza kısa bir ara verip Arkeyan Devir nedir onu da inceleyelim.

Arkeyan Devir, Kambriyen öncesi devrin ikinci alt dönemidir. Günümüzden yaklaşık olarak 3,6 milyar yıl önce Hadean devrin sona ermesiyle başlayıp, 2,5 milyar yıl önce, Proterozoik zaman’ın başlamasıyla son bulduğu kabul edilir. 

VARLIĞI VE YAŞAM SÜRESİ

Güney Afrika ile Batı Avustralya arasında bir Arkeolojik-Paleoproterozoik (2.8-2.1 Gya) bağlantısı ilk olarak 1976’da A. Button tarafından önerildi. Güney Afrika’daki Transvaal Havzası ile Avustralya’daki Hamersley Havzası arasında çok çeşitli benzerlikler buldu. Ancak Button, Madagaskar’ı Afrika ile Avustralya arasına yerleştirdi ve Gondwana’nın uzun ve istikrarlı bir tektonik geçmişe sahip olması gerektiği sonucuna vardı. [2] Benzer şekilde, Rogers 1993, 1996’nın yeniden inşasında en eski kıta Ur’dur. Rogers’ın yeniden yapılandırmalarında, Kaapvaal ve Pilbara, daha sonraki orojenik olaylarla çelişen ve Vaalbara hipotezi ile bağdaşmayan bir yeniden yapılanma olan Gondwana konfigürasyonlarında zaten birbirinden çok uzak konumdadır. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Kokuların İnsan Üzerinde Etkisi

Bu yazımızda da gördüğünüz üzere vaalbara, Pangea‘dan çok önce oluşmuş bir süper kıtadır.

Bu hafta Pangea ve vaalbara hakkında doğru bilinen yanlışlara göz attık, bir sonra ki haftamızın konusunu belirlemek için yorumlarınızı bekliyoruz. Doğru bilgi ile kalın 🙂

hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

  1. Efsane bir yazı olmuş hocam. Teşekkürler

  2. Hakikaten efsane bir yazı olmuş, O İş Öyle Değil 2. Yazısını merakla bekliyorum ???

Bir Cevap Yazın