Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Gerçekleşir?

Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Gerçekleşir?

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderimi sağlarken; tıpkı yurt içerisinde gerçekleştiriyor olduğumuz transferlerde ki gibi IBAN bilgisi talep edilmektedir. Türkiye’de gerçekleştirilen para transferlerinden farklı olarak, yurt dışından gönderilecek IBAN’a para transferi sağlanırken, alıcı bankaların BIC ve SWIFT kodlarına da ihtiyaç duyarsınız. Çünkü Yurtdışından Türkiye’ye gönderecek olduğunuz para döviz cinsindendir.


Peki BIC ve SWIFT kodlarına duymadan da sadece IBAN bilgisi ile para gönderimi sağlamak mümkün müdür?
Son yıllar içerisinde sayıları gün geçtikçe artan Wise (eski ismi ile TransferWise) ve benzeri nitelikte ki elektronik para kuruluşları ile bu soruya artık evet cevabını verebiliyorsunuz. Wise, para transferlerinde tamamen geleneksel yöntemler ile ödemiş olduğunuz gizli ücretler ve ek masraflara son vermektedir. Uluslararası gerçekleştirilen transfer ücretlerini mümkün olduğunca düşük tutmak; hedefleri arasındadır. Üstelik gerçekleştireceğiniz transferler için BIC ya da SWIFT gibi kodlara da ihtiyaç duymamaktadır.


Yurtdışından Türkiye’ye Iban İle Para Transferi Nasıl Gerçekleştirilir?
Eğer yurtdışında yaşıyorsanız ve Türkiye’de olan akrabanıza ya da dostunuza para transferi gerçekleştirmek istiyorsanız, karşı taraf hakkında bilmeniz gereken şeyler; IBAN bilgileri ile beraber ismi ve soyismidir. Alıcı bilgilerini öğrendikten sonra işlemin geri kalan kısmı oldukça basittir. Beraber Wise ile nasıl yurtdışından Türkiye’ye para transferi yapılacağını detaylı bir şekilde öğrenelim.

Wise İle Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi

Wise, uluslararası para transferlerini mümkün kılan ve bu transferleri son derece düşük bir ücret karşılığında, hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için kurulmuş olan bir elektronik para kuruluşu olarak tanımlanmaktadır. Bu konu doğrultusunda benimsemiş olduğu modern yaklaşım ile hem işinizi kolaylaştırır hem de tasarruf etmenizi sağlamaktadır.

Wise’ye giriş yaptıktan sonra ilk yapmamız gereken üyelik işlemlerinizi kolay bir şekilde tamamlamaktadır. Beraberinde ise kişisel bilgilerinizi doğru girmeniz transferinizin problemsiz bir şekilde gerçekleşmesi için oldukça önemlidir.

Wise üzerinden üyelik işlemlerinizi tamamlayıp; üye olduktan sonra para transferi gerçekleştireceğiniz para birimini ve beraberinde para göndermek istediğiniz para birimini seçiyorsunuz. Örnek verecek olursak Dolar – TRY şeklinde.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;  Kripto kredisi nasıl alınır?

Bu işlemin ardından transfer yapacağınız para miktarını seçiyorsunuz. Bu işlemi ile birlikte karşınıza gerçekleştireceğiz para gönderme işleminin size ne kadara mal olacağına yönelik bütün detayları çıkıyor.

Wise’ın yurtdışından Türkiye’ye Iban ile para gönderme işleminde bir avantajı da kur dönüşüm oranlarını hesaplaması.

Göndereceğiniz paradan eminseniz alıcı bilgilerini ve beraberinde yurtdışından para gönderecek olduğunuz Türkiye’deki alıcının bilgilerini giriyorsunuz.

Bütün bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra eğer gönderme yöntemi olarak banka transferi seçeceğini seçerseniz Wise size bir referans numarası ve beraberinde IBAN adresi gösteriyor.

Bu hesaba para gönderimini sağladıktan sonra işleminiz başlıyor. Size belirtilmiş olan gün içersinde işleminiz tamamlanıyor.

İşleminizi kredi banka kartı yöntemi ile de kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu noktada tercih sadece size kalmış durumda.

Yurtdışından Para Göndermek İçin Neler Gerekli?
Yurtdışından Türkiye’ye para göndermek istiyorsanız; bankalar alıcı ile ilgili sizlerden belirli bilgiler talep eder. Bu bilgileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Alıcının IBAN numarası,
  • Alıcının adı ve soyadı,
  • Alıcıya para gönderim amacınız,
  • Alcının bankasına ait SWIFT kodu,
  • Alıcının adresi.

Yurt Dışından Türkiye’ye Para Göndermek Ne Kadar? Komisyon Ücreti Ödeniyor Mu?
Yazının başında da belirttiğimiz üzere bu işlemi tamamen ücretsiz bir şekilde tamamlama şansınız maalesef ki bulunmamaktadır. Lakin nakit Wise para transferi ile hızlı ve ucuz bir hale gelebiliyor. Aşağıda hazırlamış olduğumuz tabloda Dolar, Euro ve Pound üzerinden masrafları gözlemleyebilirsiniz.

Gönderen Ülke Alıcı Ülke Gönderilen Para Miktarı Transfer Ücreti (Wise) Tahmini Transfer Süresi

Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Gerçekleşir? 9

Tabii ki de güncel bir liste koymuş olsak da; Türkiye para gönderme masrafları kur değiştikçe ücretlendirmesi de farklılık gösterebilmektedir.

Banka havalesi ile gerçekleştirilmiş olan transferler doğrultusunda masraf daha düşük olduğundan tabloda ki hesaplamalar bu yöntem üzerinden yapılmıştır. Lakin hızlı transfer opsiyonu da seçili transfer sürecinizi kısaltabilirsiniz. Bu durum doğrultusunda ödeyecek olduğunuz transfer ücreti bir miktar daha artacaktır.

hakan çevik

www.kurumsal.cevikmedya.com https://www.buymeacoffee.com/hakancevik

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın